0850 840 1141

SEO'da En İnce Ayrıntılar

SEO'da En İnce Ayrıntılar

Verimli ve başarılı bir SEO çalışması için tek bir SEO aracından kontrol sağlama tek başına hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Bu yüzden SEO çalışmaları için birçok kontrol aracı belirlemek ve bu araçlar için bir liste oluşturmak ve birçok platform üzerinden sitenin nabzını tutmak çok daha isabetli bir karar olacaktır. Bu çalışmalara ek olarak da dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da seo'da en ince ayrıntılar olmalıdır.

Arama Konsolu Kayıtları

Bu kayıtlar söz konusu site ile ilgili olan arama motoru performansını, başka sitelerde yapılan backlinkleri (reklamları) ve sitenin eksik yönlerini görebilirsiniz. Google ile iletişim de kurulabilecek olan ücretsiz bir platform olan Arama Konsolu Kaydı ile sitenin www görünümü, başlık ve meta etiketleri, backlink yapanları, siteye ulaşmak isteyenlerin dil seçenekleri ve ülke bilgilerine bu konsoldan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Google araması sonucunda son 90 günlük aramalarda bulunan hatalar, robot.txt düzenleme, raporlama ve editleme gibi ayarlarda buradan yapılmaktadır.

Google Analytics

Söz konusu site il ilgili olan ziyaret ve akış trafiğine ait olan bütün raporlar burada bulunur. Ziyaretçiler hakkında temel bilgiler, sitede kalma süreleri, hani alanlara daha çok tıkladıkları gibi analiz sonuçlarına da Google Analytics üzerinden ulaşmak mümkün.

Başlık Etiketi

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de başlık etiketi konusudur, başlık etiketi;

  • Boşluklar da dahil olmak üzere maksimum 60 karakter uzunlukta olmalıdır.
  • Önem sırası bakımından önceliği olan kelimeler bu etikete yer almalıdır ve mümkün olduğunca ilk kısımda kullanılmalıdır.
  • Firma adı ve marka ayrıntıları sona bırakılmalıdır.
  • Asla enformasyon ya da intihal yapılmamalıdır. Sayalar kendi içlerinde de özgün içeriklere sahip olmalıdır.
  • Başlık ve içerik tutarlı olmalıdır.
  • Sadece anahtar kelimelerden oluşan etiketlerden verim beklemek hata olacaktır.
  • H1 olarak adlandırılan etiket ilet başlık etiketi mutlaka farklı olmalıdır.
  • Kullanıcı hedefli ve tanıtıcı bir başlık etiketi kullanılmalıdır.