0850 840 1141

Domain Nasıl Sorgulanır?

Domain Nasıl Sorgulanır?

Bu yazımızda sizlere domain nasıl sorgulanır? Sorusunun cevabını vereceğiz. Türkçe anlamı alan adı olan “Domain” internet dünyasında var olabilmek ve kullanıcılara ulaşabilmek için kullanılır. Domain, bir nevi internet sitelerinin kimliğidir. Bu nedenle domain yani alan adı alma halinde web site ile alakalı bir alan adı seçimi olmasına özen gösterilmelidir. Herhangi 1 alan adının boşta olup olmadığı domain sorgulama işlemi sonrasında anlaşılabilir. Alan adı sorgulama işleminin nasıl yapılacağı konusundan önce, domain uzantılarının ne anlama geldiklerini bilmekte fayda vardır.

Domain Uzantıları

org Uzantısı: “Organizasyon” kelimesinin kısa hali olan org, organizasyonlar için kullanılmakta olan bir uzantıdır.

com Uzantısı: Bu uzantı ticari amaçlı sitelerde kullanılıyordu. Fakat günümüzde her türden sitenin kullanımı için sunulmaktadır. com uzantısının açılımı ise “commercial” dır

net Uzantısı ise: Network kelimesinden kısaltılmıştır.

biz Uzantısı: İş ticaret anlamına gelir “business” kelimesinden türetilmiş 1 uzantıdır.

name Uzantısı: Gerçek bireyler için kullanılan, nick kelimesinden türetilmiş 1 uzantıdır.

İnfo Uzantısı: Bilgi anlamına gelir, information kelimesinden türetilmiş.

pro Uzantısı ise: Professional kelimesinin kısaltılmış halidir.

gov Uzantısı: Devlet kurumları tarafından kullanılmakta olan bir uzantıdır.

Domain Sorgulama

Alan adı alma ve alan adı sorgulama işlemi yapacak birçok şirket bulunuyor. Şirketler yurt dışından domain alabilmeyi sağlayan, aracı şirketlerdir. Bu şirketlerin olduğu sitelerden domain sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

Alan adı sorgulama işlemini sektoreltema.com.tr üzerinden yapılabilir. Belli şartlar içinde “tr” uzantılı domain başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bunun yanında mevcut bulunan domainler ile alakalı olarak idari, mali ve teknik işlemleri yapmaktadır. Domain sorgulama işlemi için bu adrese girdikten sonra “Alan adı başvuru” bölümüne tıklanması gerekmektedir. Hemen sonra istenilen alan adı yazılarak “Başvur” alanına basılmalıdır. Alan adı kullanılmıyor ise, sözleşme okunup onaylanmalıdır. Son olarak ise ödeme yapılmalı ve satın alma tamamlanmalıdır.