0850 840 1141

Alan Adı (Domain) Nasıl Alınır?

Alan Adı (Domain) Nasıl Alınır?

Gelişen internet dünyasının içerisinde artık hepimiz gelir kaynağı olarak interneti kullanmak ister hale geliyoruz. Fakat internetten iş imkânımızı oluşturmak için ilk iş olarak kendimize bir web sitesi kurmamız gerekmektedir. Bu web sitesi içinde alan adına ihtiyacımız vardır. Peki alan adı nedir ve alan adı (domain) nasıl alınır?

Alan Adı Nedir?

Alan adı bir başka adıyla da Domain, 4 kısımdan meydana gelmektedir. Örneğin www.sektoreltema.com.tr adresinde, tr ülke kodunu temsil ederken, com ise alan soneki, www sunucu öneki, sektoreltema ise domain adını temsil etmektedir. Sektörel Tema sitesi sizlerin web sitesi oluştururken sağlam bir yazılım altında sitelerinizi oluşturmayı başarmaktadır. Oldukça geniş ağlara sahip olan sektörel tema, birçok dili içerisinde barındırmakla beraber seo çalışmalı örnekleriyle de hepimizin bütçesine uygun fiyatları karşımıza çıkarmaktadır.

Alan Adı Alımı

Müşterileri kendinize çekebilmek amacı ile kendinize uygun olan bir domain adı bulmalısınız ve bunu kaydederek işe başlamalısınız. Domain adı işe başlamanın en püf noktasıdır. Çünkü kişiler web sitesinde arama yaparken URL yazmak yerine direk olarak konuyla ilgili kısımları yazmaktadır. Bu yüzden dolayı sizler alanınıza uygun olan domain adını bulmalısınız.

Ülke Kodlu Domain Adı ve Üst Düzey Domain Adı

Yapmış olduğunuz hizmetin hangi kesime hitap edeceğini araştırmalısınız. Yani bu hizmet tek bir ülkeye mi yoksa birden çok ülkeye mi erişim sağlamalı bunu bilmelisiniz. Yalnızca tek bir ülkeye hizmetinizi sunacaksınız o halde ülke kodlu domain tercih etmelisiniz. Eğer ki uluslar arası bir hizmet yapacaksanız genel üst düzey domain tercih etmelisiniz.

İsminizin Korumasını Ön Planda Tutun

Kullanmış olacağınız domain adının başka sektörler ya da firmalar tarafından kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Eğer ki herhangi bir kullanım yoksa ve başka sektörlere değil de sadece size ait olacak bir alan adı bulduysanız hemen işleve geçin.